Az online tanulás előnyei és hátrányai
Egy fontos trend, hogy az oktatás egyre inkább digitálissá válik.
Az online tanulás előnyei és hátrányai nem jelenthetnek számodra akadályt, ha egyszer már letetted a voksod a fejlődés mellett. Van azért egy-két fontos kérdés, amit jó, ha az elején végiggondolsz.
A sikeres tanulási élményhez elengedhetetlen az önfegyelem, a megfelelő technikai háttér és a hiteles oktatási programok választása. Különösen igaz ez, ha felnőtt fejjel vágsz bele (újra) a tanulásba.
Előfordulhat, hogy akkora óriási és elgördíthetetlen sziklának látod azt a feladatot, amelyet az online tanulás jelent, hogy inkább bele sem kezdesz.
Ne add fel! Segítünk darabokra bontani azt a sziklát, melyek végül az építőkövei lesznek szakmai karriered következő állomásának.
Az online tanulás előnyei
Hogy félelmeidet leküzdhesd, nézd végig, milyen előnyei vannak az online tanulásnak. (Jó hír: sokkal több előnye van, mint amennyi hátránnyal rendelkezik!)
Rugalmasság és kényelem
Az online tanulás lehetővé teszi, hogy a saját tempódban, a saját időbeosztásod szerint tanulj.
Ha családod van, vagy egy főállás mellett szeretnél tanulni (vagy éppen mindkettő), akkor nem is kérdés, hogy az online tanulás a legmegfelelőbb számodra.
Az online felnőttoktatás jó lehetőség a karrierváltóknak is!
Bárhonnan tanulhatsz
Az internet segítségével bárhonnan elérhetővé válik az oktatás. Nemcsak időben, de térben is szabadon megválaszthatod, hol csatlakozol az online iskoládhoz. Elég, ha az internethez csatlakozol.
Bármit tanulhatsz
Ez az egyik legszuperebb online tanulás előny! Akár a világ legjobb egyetemeinek kurzusait is látogathatod, ha ahhoz van motivációd.
Tanulhatsz valami olyat, aminek eddig teljesen háttal álltál, és azt hitted, nem neked való. De választhatsz olyan forró témát is, mint amilyen jelenleg a mesterséges intelligencia.
Költséghatékonyság
Az online tanulás gyakran olcsóbb, mint a hagyományos oktatás, mivel nincsenek utazási költségek, és sok esetben a tananyagok is digitálisan hozzáférhetőek, így nem kell könyveket vásárolni.
Ez pedig nem elhanyagolható szempont, ha figyelembe vesszük, hogy mind az utazás költségei, mind a nyomtatott könyvek ára nagyjából 50%-kal nőttek az elmúlt években.
Személyre szabott tanulási élmény
Többféle hatékony tanulási módszer van, nem mindenkinek válik be ugyanaz a metódus. Van, aki jegyzetelni szeret, van, aki inkább hangosan mondja fel magának a tananyagot.
Az online platformok lehetővé teszik, hogy saját igényeid szerint alakítsd azt, ahogyan tanulni szeretnél. Naplózhatod az online tananyagban való haladásodat, és mindig oda térhetsz vissza, ahol előzőleg abbahagytad.
Ráadásul könnyen kereshetsz az egyes tananyag részekben, átismételhetsz szakaszokat a jobb megértés érdekében.
Az online tanulás hátrányai
Igen, vannak hátrányai, de ezek proaktivitással és önismerettel kiküszöbölhetők. A helyzeti adottságok helyett sokkal fontosabb a hozzáállás és a nézőpont.
(Tudod, ha citromot ad az élet, ne azon keseregj, milyen savanyú, hanem csinálj belőle limonádét!)
Hiányzó személyes interakció
Az online tanulás egyik legnagyobb hátránya a személyes interakció hiánya.
Az online tanulók nem találkoznak személyesen tanáraikkal és társaikkal, ami csökkentheti a közösségi élményt.
Ez akkor valódi hátrány, ha te végletesen közösségi ember vagy, még hozzá az ortodox fajtából.
Ha nálunk tanulsz, lehetőséged van zárt Facebook csoportokhoz csatlakozni, ahol ugyanazon a tanfolyamon részt vett emberekkel beszélgethetsz, találkozhatsz.
De lehetőséged van a tanfolyami felületen, vagy akár emailben is kérdezni, ha bármiben elakadtál.
Önfegyelem és motiváció hiánya
Az online tanulás nagy önfegyelmet igényel. Ez valóban egy sarkalatos pontja az egész folyamatnak.
Szükséges hozzá az önismeret (például ne mások (család, kollégák, stb.) miatt kezdj el tanulni, hanem azért, mert azt valóban szeretnéd), és hogy kitűzd a saját céljaidat (leírd és kidolgozd, mit szeretnél elérni), mert ezek nélkül inkább kínlódás és kudarc lesz az online tanulás vége.
Technológiai kihívások
Nem mindenki rendelkezik megfelelő technikai eszközökkel vagy internetkapcsolattal.
Emellett az online platformok használata is okozhat nehézségeket, különösen az idősebb generációk számára.
Ebben megoldást jelenthet, ha segítséget kérsz (akár személyesen, akár online) azoktól, akiknek ez nem okoz gondot.
Ezeknek a felületeknek a kezelése alapvetően nem bonyolult, hiszen az online tanfolyamokat készítőknek sem célja, hogy itt vérezzen el a diákjuk.
Ha kell, írd le a platform kezeléséhez szükséges lépéseket egy papírra, és a negyedik-ötödik alkalommal már garantáltan simán fog menni. Adj időt magadnak.
Korlátozott gyakorlati tapasztalat
Ha valaki azért akar online tanulni, mert szakmát szeretne váltani, akkor az új szakmáról szóló tanfolyam(ok) elvégzése csak az első lépés a siker felé vezető úton.
Nem elég elméletben tudnod valamit, azt a gyakorlatba is át kell ültetned. A karrierváltás egy komplexebb feladat, amire jó, ha átgondolt tervvel készülsz.
Hogyan fogsz átlépni a jelenlegi szakmádból az újba? Mikor kell felmondanod? Hogyan fogod finanszírozni a tanulásodat? Hogyan fogod finanszírozni a kezdeti alacsonyabb fizetésed mellett az állandó kiadásaidat?
Rengeteg kérdést kell végiggondolnod, és szilárd elhatározást igényel ez a döntés.
Mi azzal tudjuk megkönnyíteni számodra ezt a folyamatot, hogy csak olyan tananyagot adunk, amelyet rögtön gyakorlatba is tudsz ültetni.
Az egyes témákat lezáró ellenőrző feladatok nagy része éppen arról szól, hogyan tudod megvalósítani a tanultakat a gyakorlatban, a saját eszközeiden (honlapodon, blogodon, cikkeiden, felületeiden, kutatásaidon, stb.) keresztül.
Aggodalomra nincs okod, akárhányszor újra próbálkozhatsz, ha elsőre nem sikerült túl jóra az ellenőrző feladatod.
A hitelesség kérdése
Fontos, hogy körültekintően válassz képzést. Mire figyelj?
- A képző intézmény rendelkezzen felnőttképzési nyilvántartási számmal.
- Nézz utána a képzés mögött álló cégnek. Mióta létezik a piacon? (Segítségedre lehet az Elektronikus Beszámoló Portál felülete is, bár ez igényel némi pénzügyi ismeretet, hogy olvasni tudj az adatokból.) Milyen véleményeket olvashatsz róla?
- Mennyire aktív az egyes felületein? Hogyan kommunikál?
- Köt-e szerződést a képzésre jelentkezőkkel?
- Vállal-e garanciát?
- Mennyire piaci áron kínálja a tanfolyamokat, esetleg elrugaszkodott-e tőle? Mit ad cserébe az árért?
Ha mindennek utánanézel, kialakul benned egy kép, amelynek bizalmat és hitelességet kell ébresztenie benned.
Otthonról végezhető tanfolyamok
Ha otthonról végezhető tanfolyamokat keresel, jó helyen jársz, nézz szét nálunk!
Milyen területekről választhatsz?
- Online marketing képzések,
- SEO képzések,
- közösségi média képzések,
- WordPress képzések,
- webáruház képzések,
- vállalkozói képzések,
- és vannak még egyéb képzéseink is.
Keress minket bátran, minden kérdésedre válaszolunk!
Email: info@honlaprafel.hu
0 hozzászólás